Nové Tipo přinese verzi CROSS

Nové Tipo a Tipo Cross: nové motory, nový design, nové verze a nové technologie

 • Modelová řada Tipo tvořená sedanem, pětidveřovým hatchbackem a verzí kombi, prošla kompletní modernizací a byla rozšířená o nové Tipo Cross doplňující rodinu crossoverů značky Fiat.
 • Nové Tipo Cross – crossover ve stylu modelu Tipo: emotivní, osobitý a dynamický a ideální pro mladé zákazníky a rodiny.
 • Nové Tipo prošlo modernizací designu, palubních technologií a motorizací. Nabízí nejlepší bezpečnost a nejmodernější infotainment v segmentu.
 • Nová řada motorizací, výkonnějších a ohleduplných k životnímu prostředí.

Modelová řada Tipo prošla výraznou modernizací. Kromě nového designu, který je podmanivější, mladistvější a dynamičtější, nabízí i nové technologie a motorizace. Nová paleta motorů je charakteristická většími výkony a větší ohleduplností k životnímu prostředí. Nová řada Tipo se současně rozšířila o nový crossover: nové Tipo Cross.

Nová řada Tipo se soustředí kolem dvou povah: „Life“ zahrnující 3 stupně výbavy – Tipo, Life a City Life a tři typy karoserie (sedan, pětidveřový hatchback a kombi) a Cross se dvěma stupni výbavy – City Cross a Cross, jež jsou k dispozici s pětidveřovou karoserií crossover.

Všestranná a podmanivá Panda Cross byla klíčová pro úspěch řady Panda v celé Evropě. Vzhled crossoveru totiž Pandu přiblížil nové a mladší cílové skupině, zákazníkům, kteří hledali nejen funkční vozidlo vhodné do města, ale také atraktivní vůz s moderním designem. Stejná strategie byla uplatněna i u Tipa. Designéři a konstruktéři značky Fiat vyvinuli nové Tipo Cross v podobném duchu. Jedná se o vůz, který je zaměřený na novou cílovou skupinu, rozsáhlejší z hlediska věku, vkusu a požadavků na mobilitu.

Nový vzhled modelu Tipo

Nové Tipo prošlo změnami designu, které jej činí modernějším, dynamičtějším a elegantnějším. Přední část se vyznačuje přepracovanou maskou chladiče, které dominuje nové logo Fiat v psané podobě. Tipo je po nové 500 prvním modelem značky, který toto logo využívá.

Přepracované byly kompletně také světlomety, které jsou nyní vybavené Full LED technologií. LED technologii využívají i zadní koncová světla. Nové světlomety zlepšují vzhled vozidla a propůjčují mu modernější vizáž. Současně ale přispívají i k větší aktivní a pasivní bezpečnosti. Nové světlomety jsou v souladu se snahou o větší udržitelnost, neboť snižují spotřebu energie vozidla a tím i emise CO2.

Spodní část nárazníku prošla kompletní obměnou a nyní využívá prvky s matně chromovanou povrchovou úpravou ICE MATTE. Vzhled dotváří 16 a 17palcová litá kola s diamantovou úpravou a novými tvary.

Velkými změnami prošel i prostor pro cestující, který je nyní charakteristický sedadly s novým látkovým čalouněním a exkluzivními motivy. Palubní desce dominuje plně konfigurovatelný 7palcový TFT přístrojový panel, který nahrazuje konvenční analogové řešení. Mimořádně vyspělá technologie umožňuje lepší kontrolu nad vozidlem a také lépe komunikuje s multimediálními systémy a telefonem uživatele. Kromě nového digitálního přístrojového panelu se v nové řadě Tipo objevuje i nové rádio UConnect 5 s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. I v tomto případě je nové Tipo prvním vozem skupiny FCA, po nové 500, který tento systém využívá.

Pozornosti designérů neunikl ani volant, který je nyní elegantnější, sportovnější, kompaktnější a díky lepší ergonomii umožňuje dokonalý výhled na nový 7“ přístrojový panel. Pozornost byla věnovaná i středové konzoli, která dostala nové výdechy ventilace s chromovanými nebo černými prvky.

Nová řada Tipo je k dispozici ve dvou zcela nových odstínech karoserie: modré Ocean a oranžové Paprika.

Nové Tipo Cross, crossover v duchu modelu Tipo

Rodinu Tipo nyní rozšiřuje nová verze karoserie. Značka Fiat uvádí na trh nové Tipo Cross, které doplňuje dosavadní tři typy karoserie (sedan, hatchback a kombi). Jedná se o skutečný crossover zaměřený na zcela novou skupinu zákazníků. Rodiny – tradiční skupina zákazníků Fiatu Tipo – změnili své preference a opustily konvenční pětidveřové vozy a kombi a touží po crossoverech, ovšem bez obětování prostoru a pohodlí. Tyto rodiny touží po emotivnějším, výraznějším, dynamičtějším a mladistvějším voze, ovšem vyznačujícím se dostupnou cenovku. Odpovědí je pro ně Tipo Cross, nový rodinný crossover značky Fiat.

Celkově je Tipo Cross koncipované jako výkonnější a odvážnější. Na první pohled je širší, mimo jiné díky novému stylu masky chladiče, která zasahuje až pod světlomety, a zároveň je také vyšší, jako skutečný crossover.

Světlá výška modelu Tipo Cross vzrostla o téměř 4 cm, a to díky přepracovanému zavěšení kol a novým ráfkům a pneumatikám, tedy podobně, jako tomu bylo u dalšího crossoveru značky, Fiatu 500X. Tipo Cross je vybaveno většími pneumatikami, které mu dodávají robustnější vzhled.

Nová koncepce přináší i vyšší jízdní pozici a zlepšuje nastupování a vystupování z vozu. Současně zjednodušuje i úkony, na které jsou rodiny u Tipa zvyklé, to znamená ukládání děti do dětských autosedaček nebo hledání věcí, které občas sklouznou pod sedadla.

Inovace v oblasti estetiky: nové Tipo Cross, které je téměř o 7 cm vyšší, než běžné Tipo, se může pochlubit řadou detailů typických pro crossovery, jako jsou lemy blatníků, prahové nástavce či ochranné části na náraznících. Nový přední nárazník je opatřen výraznou lištou, která vozidlu propůjčuje odolnější a svalnatější vzhled, zadní část je charakteristická difuzorem a střecha je opatřená praktickými podélnými ližinami, jež byly dosud vyhrazené pouze verzi kombi.

Vrchol z hlediska bezpečnosti a technologií

Kromě designu a stylu se modernizace dotkla i technologií, a to s jediným cílem: dosáhnout vrcholu segmentu C. Nové Tipo je proto vybavené rozsáhlou paletou asistenčních systému řidiče ADAS:

 • Rozpoznávání dopravního značení, které identifikuje omezení nejvyšší rychlosti na trase;
 • Inteligentní rychlostní asistent, který doporučuje řidiči dodržení rychlostního omezení;
 • Sledování jízdních pruhů, které udržuje vozidlo v daném jízdním pruhu, ovšem za předpokladu, že dokáže identifikovat jeho vymezení v podobě čar na vozovce;
 • Asistent pozornosti řidiče, který doporučuje řidiči odpočinek v případě únavy;
 • Adaptivní dálková světla, která zajišťují lepší viditelnost při jízdě v noci automatickým zapínáním dálkových světel, pokud je vozovka v protisměru volná;
 • Monitoring mrtvého úhlu, který využívá ultrazvukové snímače pro sledování jízdních pruhů a varování před vozidly v slepých úhlech řidiče prostřednictvím rozsvícení trojúhelníkové výstražné ikony ve zpětném zrcátku;
 • Navíc přední parkovací senzory, bezklíčový vstup a startování, bezdrátová nabíječka mobilních zařízení. Až 15 kW rychlonabíjení s třikrát větším výkonem než u nejprodávanějších chytrých telefonů.

Pokud jde o infotainment, Tipo je po novém modelu 500 prvním vozem skupiny FCA vybaveným pátou generací infotainmentu Uconnect 5, platformou připojení navrženou pro budoucnost a dostupnou s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. Vyvinutá byla s myšlenkou poskytnout zákazníkům přímý a pohodlný uživatelský komfort. Využívá proto snadný, intuitivní a přizpůsobitelný operační systém Android. Díky bezdrátovému zrcadlení chytrého telefonu je možné využívat funkce chytrého telefonu na dotykové obrazovce vozidla s možností vlastní personalizace rozhraní, přičemž lze uložit až 5 konfigurací.

Pomocí nového infotainmentu je možné k vozidlu přes Bluetooth připojit dva telefony současně, což znamená, že můžete používat firemní i soukromý telefon a současně zpracovávat příchozí a odchozí hovory bez nutností přepínání připojení, abyste mohli přijmout hovor na telefonu, který v daném okamžiku není připojený.

Za zmínku stojí také nové bílé podsvícení všech ovládacích prvků v prostoru pro cestující, což má za následek modernější vzhled, stejně jako USB vstup pro zadní řadu sedadel, který je zvláště užitečný pro rodiny na dlouhých cestách, kdy děti mohou nadále používat své tablety.

Nové, účinnější a ekologičtější motory

Paleta motorizací nového modelu Tipo prošla kompletní modernizací a v době uvedení na trh nabídne jak zážehové, tak i vznětové motory.

Zážehové motory. Nové Tipo může být vybavené novým motorem1.0 GSE T3 o výkonu 100 k. Nový tříválec poskytuje nejvyšší točivý moment 190 Nm při pouhých 1500 ot./min, místo 4500 ot./min současného zážehového motoru 1.4 o výkonu 95 k, který navíc dosahoval pouhých 127 Nm.

Motor 1.0 GSE T3 je součástí rodiny FireFly a představuje nejmodernější verzi vyznačující se skvělým výkonem - 74 kW (100 k) –, nízkou spotřebou paliva a emisemi. Nový motor zajišťuje potěšení z jízdy a nabízí skvělé parametry při rozjezdu díky optimální křivce točivého momentu v nízkých otáčkách. Současně poskytuje i vysoký jízdní komfort, a to díky působivě nízké hlučnosti. Emise CO2 se snížili na 121 g/100 km (WLTP).

Převodovka byla odladěna pro zajištění vynikající odezvy v městském provozu a mimořádný komfort na dlouhých cestách, přičemž otáčky při jízdě rychlostí 130 km/h nepřesáhnou 3200 ot./min.

Vznětové motory. Vznětové motory MultiJet splňující emisní normu Euro 6D Final jsou k dispozici ve dvou výkonových variantách: 95 a 130 k (dříve 120 k) s pozoruhodným zlepšením výkonu a emisí CO2 (od 110 g/km - WLTP).

Motor 1.6 MultiJet o výkonu 130 k je rovněž ideálním motorem pro firemní vozové parky, což je strategická oblast vozidel segment C, a tedy i modelu Tipo.

Paket D-Fence by Mopar

Na přání lze k životnímu prostředí ohleduplnou řadu Tipo vybavit paketem D-Fence by Mopar, který sestává ze tří zařízení: filtru, který zabraňuje vnikání nečistot z vnějšího prostředí, blokuje částice a prakticky 100% alergenů, a navíc snižuje tvorbu plísní a bakterií o 98%, dále čističky vzduchu, která filtruje mikročástice, jakými jsou pyl nebo bakterie, a nakonec UV lampy, která čistí kontaktní plochy ve vozidle: volant, řadicí páku, sedadla.

Tipo, příběh úspěchu

Modelová řada Fiat Tipo byla na trh uvedena v roce 2016 a od té doby se nepřetržitě rozrůstá. Verzi sedan brzy doplnil pětidveřový hatchback a kombi, a nyní nová karoserie Tipo Cross.

Od svého uvedení na trh se Tipo okamžitě stalo jedním z nejvychvalovanějších modelů v segmentu v Itálii a v celé Evropě, kde přispělo k výkonu značky Fiat mimo Itálii více než 70 %.

Od uvedení na trh bylo prodáno celkem 670 000 vozidel, přičemž největšího podílu na trzích mimo Itálii dosáhlo Tipo v roce 2019.

Dostupnost výbav může být na lokálním trhu odlišná.

Turín/Praha, 26. října 2020